top of page

MEŽA ATJAUNOŠANA: DABISKĀ VAI MĀKSLĪGĀ VEIDĀ

MEŽA ATJAUNOŠANA: DABISKĀ VAI MĀKSLĪGĀ VEIDĀ


Pēc kailcirtes mežs jāatjauno trīs līdz piecu gadu laikā. Saimniekam ir jāizvēlas, vai ļaut mežam atjaunoties pašam dabiskā ceļā vai izmantot koku stādīšanu. Tomēr visos gadījumos atjaunošana ir obligāta, un tā jāveic noteiktā termiņā.


Dabiskā Meža Atjaunošana

Lielākā daļa meža īpašnieku izvēlas dabisko atjaunošanu, jo šis process neprasa lielus ieguldījumus vai papildu darbu. Tomēr svarīgi ir uzraudzīt meža atjaunošanās procesu un pēc pāris gadiem novērtēt, vai mežā ir pietiekami daudz koku, lai to uzskatītu par atjaunotu. Ja nepieciešams, var konsultēties ar mežzini vai speciālistu.


Mežā pēc kailcirtes var atjaunoties gan skujkoki, gan lapu koki, īpaši baltalksnis, bērzi, apses un blīgznas. Lai gan dabiskā atjaunošanās notiek lēni, un var būt riskanti paļauties tikai uz to, šī metode ir lētāka un prasa mazāk pūļu.


Mākslīgā Meža Atjaunošana

Mākslīgā atjaunošana ietver koku stādīšanu, un tā var notikt gan ar esošo sugu, gan izvēloties citas sugas. Izvēloties šo ceļu, īpašniekam jānodrošina sertificēti stādi, kas jāiegādājas no uzticamiem piegādātājiem. Tāpat ir jāplāno augsnes sagatavošana un stādīšana, kas var izmaksāt līdz pat 1000 eiro par hektāru.

Visbiežāk tiek stādītas priedes, egles, bērzi un baltalksnis. Veidojot jauktus mežus, ir jāņem vērā, ka valdošajai sugai jābūt vismaz 51% no kopējā koku skaita, jo meža apsaimniekošana tiks pielāgota šai sugai.


Noslēgumā

Neatkarīgi no izvēlētā atjaunošanas veida, saimniekam ir jāiesniedz Valsts meža dienestā pārskats par meža atjaunošanu, lai to oficiāli atzītu par atjaunotu. Tas var būt gan dabiskas, gan mākslīgas atjaunošanas gadījumā, bet svarīgākais ir nodrošināt, lai mežs attīstītos un turpmāk būtu spējīgs augt un ražot vērtīgu koksni.


Saņemiet piedāvājumu šeit:



Meža atjaunošana

bottom of page