top of page

APAUGUMS: KO AR TO DARĪT?

APAUGUMS: KO AR TO DARĪT?


Īpašumā var nonākt ne tikai koptas lauksaimniecības zemes vai vareni meži, bet arī zeme, kas aizaugusi ar kārkļiem, blīgznām un citiem krūmiem jeb apaugums.


Kā saprast, kas īsti tev pieder, un ko ar to darīt?


Kur meklēt informāciju

Pirmais solis ir meklēt detalizētus datus par īpašumu Valsts zemes dienesta portālā kadastrs.lv. Tur atradīsi kadastra izziņu, kurā ir zemes vienības sadalījums pa lietošanas veidiem (eksplikācija). Šajā portālā uzzināsi, cik hektāru ir, piemēram, lauksaimniecībā izmantojamās zemes, ar precīzu sadalījumu — aramzeme, ganības, augļudārzi utt. Tāpat varēsi aplūkot auglības novērtējumu, kā arī uzzināt par citām zemes kategorijām, piemēram, zemi zem ēkām, purvājus, krūmājus un meža zemi.


Šo informāciju par savu īpašumu vari apskatīt bez maksas, bet, ja vēlies iegūt datus par potenciālu pirkumu, kadastra izziņa būs maksas pakalpojums.


Kāpēc izpētīt dokumentus

Var šķist, ka viss ir skaidrs, jo dabā jau ir redzams, kas atrodas uz zemes. Tomēr ir gadījumi, kad īpašnieks, nepārliecinoties par zemes statusu, var nonākt nepatikšanās, piemēram, attīrot teritoriju, kas patiesībā ir mežs. Tas var novest pie nelikumīgas meža izciršanas, par kuru nāksies maksāt lielu naudas sodu vai veikt dārgu kompensāciju. Tāpat ir svarīgi pārbaudīt, vai īpašums netiek klasificēts kā lauksaimniecībā izmantojama zeme, jo tas var ietekmēt īpašuma nodokļa likmi.


Ko darīt tālāk?

Ja īpašumā ir aizaugusi teritorija, ir vairāki ceļi, ko izvēlēties, taču visi prasa ieguldījumus.


1. Rekultivācija un lauksaimnieciskā izmantošana

Pirmais variants ir novākt apaugumu, rekultivēt zemi un atgriezt to lauksaimniecības apritē. Pirms tam ir jānovērtē zemes auglība un jāizveido konkrēts plāns par to, ko sēsi vai stādīsi. Ja to nedarīsi savlaicīgi, krūmi atkal izaugs, un būs nepieciešams ieguldīt vēlreiz.


2. Mežsaimnieciskā pieeja

Otra iespēja ir pārvērst zemi par mežaudzi, transformējot to par plantāciju audzi. Plantāciju audzei ir priekšrocības — kokus var cirst jebkurā vecumā bez atļaujām, un tā netiek aplikta ar īpašuma nodokli. Tomēr, ja zemi reģistrēsi kā meža zemi, atgriezt to lauksaimniecībā būs grūti un dārgi.


3. Zemes pārdošana

Ja neviens no iepriekšējiem variantiem šķiet piemērots, iespējams, vislabākais risinājums ir šīs zemes sadalīšana un pārdošana. Tas var interesēt kā lauksaimniekus, tā meža apsaimniekotājus. Zemes sadalei būs nepieciešams mērnieks, un tas var aizņemt līdz pat gadam.


Apvidus un nākotne

Ir svarīgi izvērtēt, kur atrodas tava zeme un kādi ir tavi nākotnes plāni. Ja īpašums atrodas mežu ielokā, labāk izvēlēties mežsaimniecisko ceļu. Savukārt, ja zeme ir lauksaimniecības reģionā, iespējams, labāk attīrīt to un izmantot lauksaimniecībā.


Saņemiet piedāvājumu šeit:



Apaugums

bottom of page